Ba Zi

Cztery Filary Przeznaczenia – Ba Zi

Jedną z najbardziej znanych chińskich metod przewidywania losu są Cztery Filary Przeznaczenia, których nazwa opiera się na czterech składowych naszej daty urodzenia czyli: roku, miesiąca, dnia i godziny.

 

Ba Zi jest przedstawieniem pięciu składowych energii Qi, jaką otrzymujemy podczas pierwszego haustu powietrza w momencie narodzin. Każdy z tytułowych filarów przedstawiamy w postaci dwóch chińskich symboli, z których jeden to „Niebiański Pień” a drugi to „Ziemski konar”. Otrzymujemy zatem osiem znaków, które mogą przynależeć do pięciu podstawowych żywiołów (przemian), czyli: Ziemi, Metalu, Wody, Drzewa i Ognia. Zespół ośmiu znaków nosi nazwę wykresu osobistego.

Ich wzajemne ułożenie oraz ilość, mogą posłużyć wprawionemu konsultantowi do scharakteryzowania człowieka oraz jego życia. Za pomocą Ba Zi można wniknąć w przeszłość, teraźniejszość oraz przyszłość danego człowieka. Można określić jego cechy, predyspozycje, zdrowie a nawet wygląd.

Czy to oznacza, że mamy zapisany z góry los i nie mamy nic do powiedzenia ? Absolutnie nie!

Dysponujemy czymś takim jak wolna wola, dzięki której możemy zmieniać nasze życie a Cztery Filary Przeznaczenia mogą nam w tym pomóc. Jeśli ktoś nie wierzy w swoją wolną wolę, posłużę się bardzo prostym przykładem z życia, gdzie widać dokładnie ten mechanizm. Wyobraźmy sobie biedną dzielnicę, gdzie wychowuje się grupka dzieci. Pochodzą one z biednych a nawet patologicznych rodzin,  Teoretycznie są oni skazani na klęskę ale silna wola, determinacja i chęć bycia lepszym, może uczynić z nich wartościowych i wybitnych ludzi.

Wielu z Was spotkało się określaniem ludzi za pomocą chińskich zwierząt np. Metalowy Tygrys, Wodny Smok czy Drewniany Tygrys. Są to określenia przypisywane z racji chińskiego roku urodzenia i są używane popularnych prostych horoskopach. Jest to bardzo prosta metoda określania ludzi, która może służyć do tworzenia horoskopów używanych w kolorowych pismach.

W Ba Zi, człowiek jest określony za pomocą dnia urodzenia i może być jednym z pięciu podstawowych żywiołów, o których wspomnieliśmy wyżej. Każdy żywioł może być w dwóch rodzajach polaryzacji czyli Yang lub Yin. Według Ba Zi nie jesteśmy już Metalowym Koniem a np. Drzewem Yin. Siła naszego żywiołu osobistego jest uzależniona od pory roku a dokładnie miesiąca urodzenia, który determinuje jakość naszego  żywiołu osobistego oraz pozostałych czterech.

Do celów interpretacji, dzieli się poszczególne żywioły na pięć elementów:

1. Paralela – pokrywa się z naszym żywiołem osobistym. W wykresie mogą być też inne żywioły takie jak nasz i one są właśnie elementem paraleli.

2. Dzieło – to żywioł tworzony przez nasz żywioł osobisty (np. Ogień tworzy Ziemię).

3. Bogactwo – to żywioł tworzony przez Dzieło a kontrolowany przez nasz żywioł osobisty.

4. Władza – to żywioł tworzony przez Bogactwo ale on może kontrolować nasz żywioł osobisty.

5. Źródło – to żywioł, który tworzy nasz żywioł osobisty.

Paralela oraz Źródło nas wzmacniają a Dzieło, Bogactwo oraz Władza osłabia. Jeśli siła tego pierwszego zbioru jest większa od tego drugiego, wówczas nasz wykres należy do silnych. Odwrotna zależność mówi o naszym wykresie jako słabym.

Nasze życie to nie tylko energia, którą widzimy w wykresie. Czas który towarzyszy nam w życiu, również przynosi ze sobą energię. Ta energia oddziałuje na energię wykresu i powoduje rożne efekty w postaci określonych okoliczności. Energia przychodząca z czasem oraz energia wykresu opiera się na tych samych fundamentach czyli na chińskim kalendarzu słonecznym. Jego idea bazuje na wędrówce słońca i zmieniających się porach roku.

Z energią czasu może przychodzić mieszanina pięciu żywiołów a zatem dzieląc je według w/w porządku:

– paralela przyniesie np. przyjaciół lub wrogów

– dzieło przyniesie np. jakieś osiągnięcia lub dzieci

– bogactwo przyniesie np. pieniądze lub sukces

– władza przyniesie np. władzę lub ograniczenia

– źródło przyniesie np. wsparcie lub przytłaczanie

Interpretacja jest zależna od kondycji żywiołu osobistego, charakterystyki całego wykresu i okoliczności w jakich znajduje się dany człowiek. Cztery Filary mogą podać pewną tendencję ale jeśli znamy ich przekaz, możemy uniknąć lub złagodzić złe zapowiedzi a wykorzystywać nadarzające się okazje. To cała moc Ba Zi!

Po co nam potrzebne to całe Ba Zi ?

Czasami czujemy, że w naszym życiu coś jest nie tak. Niby nad wszystkim panujemy ale pewne rzeczy wymykają się nam z pod kontroli. Bardzo prawdopodobne, że znajdujemy się w naszym gorszym okresie życia i wymagane są zmiany. Wykres pokarze w czym problem i pomoże nam wybrać optymalną ścieżkę zmian.

Czasami pracujemy jak przysłowiowy wół, dwoimy się i troimy a jednak nie widać skutków, które były by adekwatne do włożonych wysiłków. Bardzo prawdopodobne, że robimy zawodowo coś, co nam nie służy a nawet szkodzi. Wykres wskaże jakie zajęcie jest dla nas najlepsze i pokaże jaka taktyka powinniśmy się posługiwać.

Czasami zastanawiamy się, dlaczego nie układa nam się w związku i szukamy winnego tego problemu. Być może żadna ze stron nie ponosi winy! Problem może leżeć w braku dopasowania partnerów a może różnice są tak niewielkie, że analiza partnerska pozwoli na wskazanie, co musimy w sobie zmienić aby osiągnąć symbiozę.

To tylko kilka z wielu spraw, w jakich ma zastosowanie ta bezcenna wiedza.

Copyright © 2011 – by wlade

Comments Closed