Fałszywe remedia

chiński zodiakZarówno w Feng Shui oraz astrologii Ba Zi (Czterech Filarach Przeznaczenia) funkcjonują fałszywe remedia, które mają ponoć stanowić dla człowieka magiczną funkcję obronną przed niekorzystnymi energiami. Jedną z form takich pseudo remediów są przeróżnego rodzaju amulety w postaci figurek chińskich zwierząt, które są związane z chińskim zodiakiem, czyli z dwunastoma zwierzętami symbolizującymi dwanaście miesięcy kalendarza słonecznego. Są one w ramach analiz czy prognoz Ba Zi polecane przez niektórych konsultantów, aby “odciągały” od ludzi niekorzystną energię roku. Co ciekawe, polecają je też konsultanci, którzy deklarują, że walczą z zabobonami.

Przykład:
Jeśli jakaś osoba urodziła się w roku Konia, to w roku 2020, czyli w roku Szczura, będzie miała problemy, ponieważ Koń leży dokładnie na przeciwko Szczura w chińskim zodiaku, czyli ma z nim konflikt.
Według tych iluzorycznych teorii, figurka lub breloczek z Wołem ma być dla takiej osoby amuletem zabezpieczającym, ponieważ Wół łączy się ze Szczurem, odciągając go i uwalniając Konia od zgubnego konfliktu.

Dlaczego to fałszywe rozumowanie?

Chiński system czasowy oparty na kalendarzu solarnym (słonecznym) opisuje energię czasu za pomocą dwuznaku, czyli tak zwanego Niebiańskiego Pnia oraz tak zwanego Ziemskiego Konaru. W tym drugim znaku funkcjonuje właśnie dwanaście chińskich zwierząt.
Tak jak wspominałem wcześniej, rok chiński jest podzielony na dwanaście miesięcy, z których każdym zawiaduje inne zwierzę. Na przykład styczeń to miesiąc Wołu, luty to miesiąc Tygrysa a grudzień to miesiąc Szczura.
Również każdy rok, dzień a nawet godzina niesie ze sobą jakieś zodiakalne zwierzę, więc dany moment czasowy można zapisać przez wpływ takich właśnie zwierząt (energii).

Starożytni Chińczycy chcąc przekazać tą bardzo skomplikowaną wiedzę o wpływie energii czasu na człowieka, które stanowią podstawy rozumowania kalendarza słonecznego, używali wymyślonych nazw, które wywodzą się z kultury i folkloru chińskiego. Padło właśnie na owe zwierzęta. W związku z tym w wielu pseudo horoskopach, można usłyszeć, że człowiek urodzony w roku Wołu jest “uparty jak wół”, albo urodzony w roku Psa jest “zajadły jak pies”. To oczywiscie czysta symbolika, nie mająca nic wspólnego z rzeczywistością, a co ważne z chińską metafizyką.

Energie w Feng Shui czy Ba Zi to bardzo silny wpływ, więc logika podpowiada, że aby próbować im przeciwdziałać, należy użyć do tego innej podobnej energii (akcja=reakcja). Taką energią nie są oczywiście żadne cudowne amulety czy figurki, ponieważ to tylko ich nazwy czy symbole.
Gdyby Chińczycy nazwali miesiąc styczeń nazwą Osła, to niektórzy konsultanci oferowaliby by pewnie figurki z osłem, jako remedium na rok Szczura dla ludzi urodzonych w roku Konia 😉

Jak widać, w Feng Shui czy Ba Zi, nie należy zapominać o logice i zdrowym rozsądku.
Tylko tak rozpoznamy prawdziwego konsultanta od sprzedawcy chińskich gadżetów. Wyjątkiem jest kultura i folklor chiński, w których takie przekonania funkcjonują, ale Feng Shui i Ba Zi to wiedza uniwersalna, której nie należy z nimi łączyć bezpośrednio, choć niewątpliwie miały one duży wpływ na uformowanie się tej wiedzy, z której możemy teraz korzystać, bez względu na to, gdzie mieszkamy, jakim językiem mówimy i w jakiej kulturze funkcjonujemy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii fengshui blog. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.