Feng Shui w miłości

feng shui w miłości

Ludzie zazwyczaj kojarzą Feng Shui z bogactwem, ponieważ statystycznie jest ono najczęściej wykorzystywane, jako narzędzie do poprawy sfery materialnej, czy do wspierania kariery zawodowej, jednak świadomi i dojrzali ludzie, wiedzą, że prawdziwe bogactwo tkwi w nas samych, czyli w naszym zdrowiu i miłości, której doświadczamy.
Jeśli chodzi o wspomaganie relacji w związkach, to Feng Shui ma na to wiele sposobów, a więc można:

 • Umieścić sypialnię w miejscu zawierającym odpowiednią energetykę, która wspiera sprawy uczuciowe, dzięki czemu nasz związek zostaje wzmocniony oraz nie wpada w rutynę.
  Tu od razu uspokoję pary, które z racji przynależności do różnych grup energetycznych, obawiają się, że będą musiały zamienić wspólne łóżko na dwa pojedyncze. 😉
  Otóż bardzo często się zdarza, że parę stanowią dwie osoby, gdzie jedna należy do tak zwanej Grupy Wschodu a druga do Grupy Zachodu, czyli posiadają z racji swojego roku urodzenia inny numer Gua. Jak wiadomo, dla każdej z Gua przypisane są kierunki zwrócenia głowy podczas spania. Czy zatem dla różnych Gua należy zastosować osobne łóżka do spania? Absolutnie nie!
  Zawsze w takiej sytuacji musimy iść na kompromis i jednej osobie dać dobrą energetykę miejsca, a drugiej dobry kierunek. Aby to odpowiednio zrobić, należy zbadać wykres osobisty Ba Zi (Czterech Filarów Przeznaczenia) każdej z nich, ponieważ to najdokładniejszy system oceny energetyki osobistej.

  Niedouczeni konsultanci bardzo często straszą ludzi teorią, że związek dwóch osób, z których jedna należy do Grupy Wschodu, a druga do Grupy Zachodu, skończy się katastrofą. To bardzo nieodpowiedzialne i nieprofesjonalne, ponieważ do badania kompatybilności ludzi w miłości nie używa się prostej metody porównywania ich Gua, która bazuje tylko na roku urodzenia. Do tego celu używa się wyżej wspomnianej techniki Ba Zi, gdzie bierzemy pod uwagę nie tylko rok, ale też miesiąc, dzień i godzinę.

 • Zadbać o odpowiednie otoczenie domu, aby formy krajobrazowe wzmacniały jakość energii odpowiedzialnych za związki, ponieważ energie przychodzą z zewnątrz do wewnątrz, i to jakość otoczenia decyduje o jakości energii. Nawet najlepsza energia mając złe otoczenie, może przynieść złe wydarzenia, czyli na przykład zamiast miłości przyniesie zdradę.

 • Stosować w razie potrzeby, na pewnej specyficznej kombinacji energii (jeśli ją mamy w wykresie domu), remedium z ciętych kwiatów umieszczonych w wazonie z wodą, jednak trzeba być tu bardzo ostrożnym, ponieważ możemy przesadzić. Kluczem do sukcesu jest określenie – “w razie potrzeby”, czyli gdy wymaga tego sytuacja. Tu nie można przesadzać, ponieważ w wyniku “przedawkowywania” tego remedium, w takim związku mogą się pojawić osoby trzecie. 😉
Opublikowano fengshui blog | Otagowano , , , , | Skomentuj

Castel del Monte – tajemniczy zamek.

Castel del Monte w obecnym stanie – fot. Stefano Gatti (free pic.)

Castel del Monte położny w południowych Włoszech, to jeden z najciekawszych i najbardziej tajemniczych zamków na świecie. Główną niewyjaśnioną dotąd tajemnicą jest powód, dla którego w ogóle on powstał i czemu faktycznie miał służyć. Tajemnicę stanowi również jego forma i cechy, które historycy i naukowcy łączą z różnymi źródłami, t.j. religiami, kulturami czy filozofiami, ale chyba nikt dotąd nie wpadł na to, aby powiązać go z Feng Shui, dlatego postanowiłem dołożyć tu swoją cegiełkę 😉

Na początek trochę historii, aby przybliżyć temat naszych rozważań.

Castel del Monte powstał w pierwszej połowie XIII w. (około 1240 r) z polecenia cesarza Fryderyka II Hohenstaufa, który jest uznawany za jednego z najbardziej światłych i wykształconych umysłów epoki. Przez prawie 30 lat tworzył traktat o szkolnictwie, mając ogromny wpływ na rozwój średniowiecznej nauki.
Władał kilkoma językami, był pasjonatem matematyki, zgłębiał wiedzę o innych kulturach, co było również powiązane z udziałem w krucjatach Templariuszy oraz co ciekawe, interesował się astronomią i astrologią. Jak widać, był to człowiek inteligentny i otwarty na wiedzę z różnych źródeł, co nie jest bez znaczenia, jeśli analizujemy tajemnice Castel del Monte, które aż kipi od symboliki.

Fryderyk II był znany z tego, że wyremontował i zbudował wiele zamków i fortyfikacji na terenie dzisiejszej Italii , które rzecz jasna miały pełnić funkcje militarne i taką funkcję wielu historyków przypisywało Castel del Monte, ze względu na grube mury, otwory strzelnicze czy wieże, jednak ta teoria szybko upadła, ponieważ taki strateg jak Fryderyk II, nie wybudowałby zamku bez dodatkowych murów obronnych, fosy, mostu zwodzonego, czy innych umocnień, które się wtedy budowało w obiektach militarnych. Idąc dalej, sam fakt nazwania tego zamkiem, wydaje się wątpliwy. Upadła również teoria, że zamek miał być przystanią myśliwską dla polującej rodziny cesarskiej lub domem rozkoszy, choć do dziś nie rozwiano powiązań z tak zwanym “miejscem mocy”, wynikającym z zawartej tam licznej symboliki będącą mieszanką ezoteryki i i religii. Niewątpliwie projekt tej tajemniczej budowli był związany z szerokim wachlarzem zainteresowań pomysłodawcy tego przedsięwzięcia.

Obsesja ósemki?

Liczba osiem pełni tu główną rolę w tym projekcie, ponieważ plan budowli opiera się na ośmiokącie foremnym, gdzie widzimy też oktagonalny dziedziniec, oraz widzimy osiem oktagonalnych wież na obwodzie, i każde z dwóch pięter zawiera osiem przechodnich pomieszczeń.

W symbolice religijnej cyfra 8 symbolizuje połączenie między Bogiem a Człowiekiem, natomiast w aspekcie filozoficznym i naukowym ósemka jest symbolem nieskończoności. Oktagon, na bazie którego zaprojektowano zamek, jest w symbolice interpretowany jest jako kształt pośredni między kwadratem a kołem, zatem kształt zamku łączy kwadrat, jako symbol Ziemi, i okrąg jako symbol Nieba, co ciekawe, jest mocno spójne z podstawami Feng Shui, gdzie koncepcję Nieba i Ziemi uzupełnia Człowiek. Co jeszcze łączy starożytną filozofię wschodu, jaką jest Feng Shui z projektem średniowiecznego zamku? Oczywiście wspomniana wyżej ósemka.

W teorii Feng Shui, energia Qi, przychodzi z ośmiu podstawowych kierunków, które są skorelowane z czterema kierunkami kardynalnymi (N, E, S, W), oraz czterema kierunkami pośrednimi (NE, SE, SW, NW).
Taki diagram energetyczny jest właśnie przedstawiany jako oktagon i nazywa się go Bagua.
Bagua to inaczej osiem znaków skorelowanych z ośmioma trygramami, czyli energiami, powiązanymi z ośmioma kierunkami.

Bagua – źródło: Wikipedia
Plan architektoniczny Castel del Monte – źródło: Wikipedia

Plan zamku opiera się również na oktagonie, który dodatkowo jest prawie dokładnie zorientowany na linii północ-południe. Możliwe, że w dalekiej przeszłości było to dokładnie według kierunków kardynalnych, ale zmieniło się wraz ze zmieniającą się wartością deklinacji magnetycznej, czyli wraz ze zmianą magnetyzmu ziemskiego, co jest naturalnym procesem naszej planety. Nawet osiem wież oraz dziedziniec, czyli tak zwana “studnia”, mają również przekrój oktagonu.
Taki sposób budowania wywodzi się również z Chin, gdzie budynki miały podobny układ, a w środku znajdował się dziedziniec, gdzie osiem podstawowych energii mogło się mieszać według koncepcji Feng Shui. W historycznych archiwach znajduje się rycina, która pokazuje dziedziniec Castel del Monte w swojej pełnej świetności, a na jego środku znajduje się fontanna, która mogła by właśnie służyć do mieszania i rozpraszania energii Qi.
Patrząc na to natomiast historycznie, to Fryderyk II podczas swoich krucjat, bywał często na ziemiach arabskich i tam też mógł zobaczyć taką wodę na dziedzińcu typowego arabskiego domostwa, więc podobieństwo do chińskich zasad opartych na Feng Shui mogło wynikać z przenikania wiedzy między poszczególnymi cywilizacjami. Fryderyk II był znany z otwartości na wiedzę, więc niewykluczone, że podczas projektowania Castel del Monte pomysły czerpał z różnych dziedzin i kultur, w tym arabskiej i chińskiej.
Są teorie, że zamek miał stanowić miejsce mocy, do wykorzystywania energii Ziemi i Nieba, co jest również spójne z koncepcją chińskiej metafizyki. Inne teorie mówią, że mogło to być również obserwatorium astronomiczne.

Za powiązaniem Castel del Monte z Feng Shui przemawia jeszcze jedna cecha, a mianowicie jego położenie względem otoczenia, co jest bardzo istotne w świetle tej starożytnej teorii, wszak w Feng Shui otoczenie to 70 % powodzenia, a to w środku to reszta, czyli pozostałe 30%.
Idąc dalej, według teorii Feng Shui, każdy budynek posiada swoją stronę skierowania, czyli stronę najbardziej Yang (najbardziej aktywną, energetyczną), oraz stronę osadzenia, czyli stronę najbardziej Yin (najbardziej pasywną). Osadzenie znajduje się zawsze po przeciwnej stronie skierowania. Strona skierowania najczęściej zawiera wejście główne, które nazywane jest określeniem “ust Qi” , a więc są to usta budynku, który tamtędy pobiera życiodajną energię, aby później oddać ją mieszkańcom. Strona skierowania jest Yang, a więc potrzebuje w otoczeniu warunków, które jej to zapewnią. Yang to otwarta przestrzeń, ale najsilniej zadziała forma krajobrazowa w postaci wody.
Patrząc na plan Castel del Monte, widzimy, że wejscie główne znajduje się w jego wschodniej części, a więc na wschodzie wymagalibyśmy według zasad Feng Shui formy krajobrazowej typu Yang. Zamek był usytuowany na wzniesieniu, czyli na jego froncie rozciągała się przestrzeń, ale patrząc kilkanaście kilometrów dalej, widzimy w kierunku wschodnim morze Adriatyckie, które jest silnym remedium wspierającym energie Yang.
Jak widać, zorientowanie głównego wejścia względem położenia morza, może być ciekawym studium do badań nad Feng Shui tego obiektu.

Jak wiadomo z przekazów historycznych, Castel del Monte nie miało okazji rozkwitnąć, a los okazał się dla niego okrutny. Sam pomysłodawca ponoć nigdy nie miał okazji tam być, a obiekt po jego śmierci stał się więzieniem dla jego wnuków, w wyniku walki o władzę, następnie udzielał schronienia bogatym rodom w trakcie zarazy, oraz stał się siedliskiem rabusiów, którzy ogołocili go z marmurowych zdobień, zostawiając jedynie surowe mury.
Pewnie jego Feng Shui nie było dobre, skoro tak się stało, choć należy wspomnieć, że właściwości energii zmieniają się wraz z czasem, więc może to było przyczyną jego losów, ale to już temat na inną okazję.

Opublikowano fengshui blog | Skomentuj

Wędrująca Gwiazda w roku Drewnianego Smoka

Wraz z nowym rokiem Drewnianego Smoka, zmieni się w naszych domach i firmach, układ energii rocznych oraz miesięcznych. Dla tych, którzy nie mają odpowiednich programów do obliczeń, a chcą śledzić wędrówkę energii, przekazuję małą ściągawkę w postaci tabeli.

Dzięki powyższej tabeli możecie odczytać, kiedy zaczyna się dany miesiąc, oraz z jakich kierunków przychodzą energie roczne oraz miesięczne.

Tabela przyda się zarówno fengshuistom amatorom oraz konsultantom Feng Shui. Jeśli ktoś chce używać tej tabeli komercyjnie w swoich materiałach, musi uzyskać ode mnie pozwolenie ze względu na prawa autorskie.

Miłego użytkowania i pozdrowienia na rok Drewnianego Smoka!

Opublikowano fengshui blog | Otagowano , , , | Skomentuj

Szczególnie ważne wybory od wielu lat?

W przedwyborczych szrankach na słowa, z różnych stron, słyszeliśmy często takie określenie, że będą to “szczególnie ważne wybory od wielu lat”. Co mieli na myśli owi politycy, jest uzależnione od ich poglądów, a raczej od naczelnego przekazu ich partii, jednak tym się tutaj zajmować nie będziemy.
Dlaczego zatem o tym wspominam, i co ma z tym wspólnego Feng Shui, dowiesz się, poświęcając kilka chwil na przeczytanie poniższego tekstu.

Otóż według chińskiego kalendarza słonecznego, czas ma naturę pętli i składa się z pewnych cykli, które następując po sobie, mają zatoczyć czasowe koło, aby znów zacząć biec swoją wcześniejszą ścieżką. Wraz z owymi cyklami, zmienia się też energetyka czasu, która ma wpływ na wydarzenia, jakich doświadczamy. Cykle te mają również długofalowy wpływ na powodzenie danego miejsca na ziemi, czyniąc je bardziej lub mniej przyjaznym dla ludzi, a więc potencjał danego miejsca ma naturę dynamiczną i zależy również od czasu.
W Feng Shui położenie naturalnych gór oraz akwenów wodnych ma bardzo duże znaczenie i może bardzo silnie wspomagać miejsce, gdzie mieszkamy i pracujemy, ale również może działać odwrotnie, gdy nie współgra to z pewnymi zasadami.
Wchodząc w szczegóły, w Feng Shui podlegamy dwudziestoletnim okresom, które w korelacji z kierunkami geograficznymi i cechami otoczenia, mogą wpływać na to, jak budynki, ale i całe miasta, regiony czy państwa będą oddziaływać na życie ludzi, którzy tam mieszkają.


W tak zwanej teorii HOLY, gdy w kierunku HOLY 1 znajduje się góra, to ludzie tam mieszkający będą zdrowi, natomiast gdy w kierunku HOLY 0 znajdzie się woda, to ludzie będą bogaci.

Tak brzmi znaczenie tej zasady, tłumacząc ją ze starych źródeł. Oczywiście są to bardzo ogólne warunki, ponieważ powodzenie we wspomnianych aspektach zależy od wielu innych czynników, ale jest to dość istotny wyznacznik, który może uczynić dane miejsce szczęśliwszym dla ludzi.

Aktualny, czyli tak zwany ósmy okres dwudziestoletni, zaczął się roku 2004 i skończy się dokładnie 4 lutego 2024 roku, a jego prominentna energia 8 Gen pochodzi z północnego wschodu, zatem w aktualnym okresie dwudziestoletnim, kierunek północnego wschodu jest najszczęśliwszym dla ludzi kierunkiem i jest nazywany jako HOLY 1. Przeciwny kierunek, czyli południowy zachód, to tak zwany kierunek HOLY 0.

Wspomniałem wcześniej, że niebawem kończy się aktualny ósmy okres dwudziestoletni, a wiec po jego zakończeniu znajdziemy się w kolejnym, tym razem dziewiątym okresie, który potrwa od 2024 do 2044 roku i który będzie ostatnim w cyklu (cały cykl to 180 lat). Kolejny dziewiąty okres zaczyna się już 4 lutego 2024 roku i wtedy zmienią się priorytety energii w naszych domach czy firmach, ale według koncepcji HOLY, zmienią się też globalne energetyczne kryteria co do miejsc, w którym żyjemy.

W okresie dziewiątym, energią prominentną będzie energia 9 Li, która pochodzi z kierunku południowego, zatem południe będzie przez najbliższe dwadzieścia lat kierunkiem HOLY 1, i mając w tym kierunku w otoczeniu górę, ludzie będą mogli uzyskać wspomaganie dla ich zdrowia i wszystkich aspektów stricte ludzkich. Przeciwny kierunek, czyli północ, będzie kierunkiem HOLY 0, które może zapewnić bogactwo i powodzenie, gdy w tym kierunku znajdzie się woda.

Kierunki Holy 1 i Holy 0 dla Polski w 9 okresie.

Patrząc na mapę geograficzną naszego kraju, widzimy, że Polska idealnie wpasowuje się w wyżej wymienione kryteria teorii HOLY, ponieważ na południu mamy góry a na północy morze, zatem znajdziemy się w szczególnie pomyślnym położeniu, które zapewni nam silne wspomaganie energetyczne.

Czy zatem staniemy się swoistym “Tygrysem Europy”?

To wszystko zależy od tego, czy mądrze wykorzystamy najbliższe dwadzieścia lat, ale jedno jest pewne, że kolejna władza, wybrana przez nas w aktualnych wyborach, dostanie dodatkowe wspomaganie za sprawą energii miejsca, którym stanie się nasz kraj w nadchodzącym okresie 9.
O ile będzie to silna władza, to przy dobrych działaniach może ugrać bardzo wiele, a przy okazji umocnić się w rządzeniu na przyszłe lata, ale jeśli wyniki wyborów rozproszą statystyki i będzie problem ze skonstruowaniem silnego rządu lub silnych i zwartych koalicji, to rządzący skupią się jedynie na wzajemnych wojenkach, tracąc ten cenny czas, który mogli by poświęcić na reformy i rozwój kraju.
Jak widać, to rzeczywiście ważne wybory, ponieważ mogą wypromować na kolejne lata wygraną partię, a przy okazji napędzić rozwój dla Polski.

Pamiętajmy jednak, że nawet najlepsze Feng Shui to pewien potencjał, a czy go wykorzystamy, to już inna sprawa.

Opublikowano fengshui blog | Skomentuj

Feng Shui i bogactwo.

Czym właściwie jest bogactwo?

W Feng Shui istnieje takie powiedzenie, że powinniśmy robić pewne rzeczy w odpowiednim czasie, a ten przynosi ze sobą różne energie, a co za tym idzie i również różne wydarzenia. Napisanie tego artykułu było podyktowane jednym z takich wydarzeń, a i dzień nie jest przypadkowy, ponieważ wpisuje się w głębszy sens tego, o czym napiszę dalej.
Dziś w Kościele katolickim mamy specyficzny dzień, czyli Środę Popielcową, która rozpoczyna okres czterdziestodniowego Wielkiego Postu, który ma być przygotowaniem do najważniejszych katolickich świąt, czyli Wielkanocy. Post to nie tylko powstrzymywanie się od szeroko pojętego luksusu, ale i czas przemyśleń, więc liczę na wiele przemyśleń z Waszej strony, po przeczytaniu tego artykułu.

Symbolem Środy Popielcowej jest popiół, który przypomina nam o tym, że kres naszego życia na tym świecie, czyli to, co z nas zostanie to proch. Popiół na to nabożeństwo powstaje poprzez spalenie kwiatów z Niedzieli Palmowej, niejako symbolizując, że nawet to, co piękne, kiedyś stanie się zwykłym prochem. Czy zatem przyda nam się tytułowe bogactwo, tuż po przekroczeniu owego kresu?
Oczywiście nie, ale pewnie wielu z Was powie: przecież z czegoś trzeba żyć w tym doczesnym świecie!
Tak ale .. niestety bogactwo może narobić dużo problemów podczas naszego doczesnego życia, szczególnie, gdy mu wszystko podporządkujemy.

Wróćmy jednak do owego bogactwa, z którym większość ludzi, ale i niestety konsultantów kojarzy Feng Shui, co może wypaczyć prawdziwe spojrzenie na tę wyjątkowo pomocną dziedzinę, ale i zrobić wiele złego.

W swojej pracy nieodzownie używam statystyki, aby móc w pewien sposób usystematyzować działanie energii na życie ludzi, choć same statystyczne dane nie mogą stanowić ostatecznej diagnozy, ale według statystyk ludzie zwracający się o pomoc do konsultanta Feng Shui, mają na uwadze przede wszystkim poprawę sfery materialnej, czyli tytułowego bogactwa.
Czy to źle?
Myślę, że nie, ponieważ jak każdy dobrze wie, żyjąc w dostatku, łatwiej zapanować nad sferą stricte ludzką, czyli zdrowiem i samopoczuciem. Są jednak pewne wyjątki, ponieważ ludzka słabość do bogactwa może spowodować zły obrót sytuacji i wpędzić ludzi w choroby, problemy w związkach międzyludzkich, a finalnie nawet do bankructwa. Dokładniej mówi o tym astrologia Ba Zi (Cztery Filary Przeznaczenia), która tłumaczy, dla jakiego typu ludzi bogactwo może się okazać zgubne, ale to temat na inny artykuł.

Filozofia chińska, oparta na koncepcji Yang-Yin mówi o równowadze, zatem i w naszym życiu musi taka równowaga zaistnieć.
Jest takie powiedzenie, że bogactwo szczęścia nie daje i to rzeczywiście jest prawda, bo jak ocenić sytuację, kiedy przyjeżdżam na konsultację do kobiety, która mieszka w kilkupoziomowym domu o powierzchni prawie pięciuset metrów kwadratowych, a która mieszka tam sama, ponieważ mąż któregoś dnia, spakował się i odszedł do kobiety o połowę od niej młodszej? Co dla takiej kobiety jest bogactwem? Nietrudno się domyślić.

Powyższa sytuacja była spowodowana przez różne czynniki, ale bardzo duży wpływ na to miał przecież ten duży piękny i drogi dom, który pogłębiał z dnia na dzień problemy w życiu tej rodziny. To był proces nie do końca świadomy, ponieważ ci ludzie nie wiedzieli, że jest coś takiego, jak Feng Shui, którego energetyka wpływa na wszystkie aspekty życia, czy tego chcemy czy nie.

Niestety takie historie ludzie sobie fundują też świadomie, stosując na własną rękę jakieś zasłyszane w internecie porady, które mają ponoć spowodować przypływ bogactwa do ich życia. Jak wiadomo, energia wspierająca bogactwo (Yang) jest antagonistą energii wspierającej stricte ludzkie aspekty (Yin), zatem nierozważna aktywacja energii Yang, może spowodować kłopoty ze zdrowiem lub może się przyczynić do takich historii, jaką opisałem wyżej.

Tak jak pisałem wyżej, ludzka słabość do bogactwa może pchnąć osobę do nierozważnego stosowania zaleceń, ale czy to tak na prawdę ich wina?
Obawiam się, że nie!
Winni są nieodpowiedzialni konsultanci (nie wiem, czy w ogóle tak powinienem ich nazwać), którzy swoją działalność (nie mylić z legalnie działająca firmą), opierają na bazie wrzucania do internetu zdawkowych informacji pod zdjęciami, gdzie chwalą się domniemanym bogactwem, w pozach, gdzie wręcz śpią na pieniądzach, po czym wstawiają swój numer telefonu, zapraszając “po więcej”.
Już samo epatowanie takim wizerunkiem jest mocno niesmaczne, ale również podejrzane, dlatego ogromnie się dziwię, że ludzie korzystają z takich “usług” i wracają do nich jak wyznawcy jakiejś sekty.

Sprowadzanie Feng Shui do bogactwa jest bardzo nieroztropne i może przynieść bardzo wiele zła, a jak wiadomo, nawet najlepsze zalecenia czy techniki Feng Shui, które stosujemy bez umiaru lub w złej wierze, stają się niebezpieczne. To jest czasami jak bomba z opóźnionym zapłonem, więc nie zawsze mamy możliwość, aby ustrzec się w porę przed katastrofą. Samo bogactwo, o czym wielokrotnie mówią stare chińskie źródła, to nie tylko pieniądze, ale też ludzka mądrość, wiedza, rodzina czy zdrowie. Bez tego ostatniego nie można się cieszyć z pieniędzy, więc zwraca się do mnie coraz więcej uświadomionych klientów, którzy poprzez Feng Shui chcą poprawić zarówno aspekt Yang oraz Yin w ich życiu.

Dla reszty jest właśnie ten artykuł, aby swoje pierwsze spotkanie z Feng Shui odbyli z odpowiednią wiedzą i fachowcami, wszak jest takie powiedzenie, że: człowiek spotyka takiego konsultanta Feng Shui, na jakiego sobie zasłużył.
Jest też powiedzenie, że gdy uczeń jest gotowy, spotyka swojego nauczyciela i widać po niektórych konsultantach, że zbyt wcześnie zaczęli swą edukację, wszak nawet fakt spotkania wybitnych nauczycieli, nie uczynił z nich prawdziwych fachowców.

Opublikowano fengshui blog | Otagowano , , , , , , , | Skomentuj

Inwazja Rosji na Ukrainę

Putin

Niestety tak jak sugerowałem w rocznej prognozie na rok Wodnego Tygrysa, sytuacja na Ukrainie to zapalnik międzynarodowego problemu, który dziś, czyli 24 lutego 2022 roku uruchomił konflikt militarny.

Mapa początku rosyjskiej inwazji.


Tak jak sugerowałem w prognozie na luty, czyli miesiąc Wodnego Tygrysa, energetyka miesięczna, taka sama jak roczna, spotęgowała skutki, zatem nikogo nie powinien dziwić fakt agresji, który nastąpił akurat teraz. Patrząc jednak na wydarzenia przed 60-laty, czyli na taką samą energetykę roczną, to pamiętamy, że wtedy doszło do “zimnej wojny” między USA a Rosją, zatem jest nadzieja, że ten konflikt militarny nie przerodzi się w regularną międzynarodową wojnę. Trzeba jednak pamiętać, że ta sama energetyka roczna nie gwarantuje tych samych wydarzeń, ponieważ to pewne tendencje, i musimy wziąć pod uwagę wiele innych czynników.

Jak natomiast wygląda energetyka dnia w którym inwazja nastąpiła?
Tutaj mam bardziej pozytywną wiadomość.

Energetyka początku rosyjskiej inwazji.

Niestety dla Putina, nie wybrał on dobrego czasu do rozpoczęcia ataku, ponieważ widzimy tutaj słaby wykres, który można porównać do kolosa na glinianych nogach.
Głównym żywiołem tego wykresu jest Ziemia Yang obrazująca stromą i niedostępną górę. Ta Ziemia jest uparta i nieustępliwa, co obrazuje charakter działania rosyjskiego dyktatora. To tylko pozorna siła, ponieważ ta Ziemia jest urodzona w miesiącu Tygrysa, czyli jest słaba a dodatkowo jest rozsadzana korzeniami silnego Drzewa Yang obecnego w dwóch ziemskich konarach Tygrysa tego wykresu.
Ziemia ma na celowniku dwie Wody Yang, stanowiące dla niej tak zwany element bogactwa niewłaściwego, czyli rodzaj korzyści, które zdobywa się szybko i niekoniecznie uczciwie. To oczywiście obrazuje chęć zagarnięcia jak największych zasobów Ukrainy przez Putina. Ta duża ilość Wody Yang, dodatkowo czyni ten wykres słabym.
Jak widać, moment czasowy rozpoczęcia inwazji, a dokładnie jego energetyka, nie jest korzystna, a strzelanie rakietami w praktycznie cała Ukrainę, ma raczej wywołać chaos, niż pokazać, ze chodzi o zajęcie całego kraju.
W tej energetyce tego wykresu, przeważają tak zwane konflikty energetyczne, obrazujące chaos i zaciętą walkę.
Pierwszy konflikt zachodzi między żywiołem głównym czyli Ziemią Yang a obiema Wodami Yang, jednak Ziemia nie jest w stanie tego kontrolować. Drugi konflikt widzimy między ziemskim konarem Małpy, którego główny żywioł, czyli Metal Yang obrazuje ciężki sprzęt wojenny, czołgi i pociski rakietowe. Ten Metal atakuje żywioł Drzewa, który jest reprezentowany przez dwa ziemskie konary Tygrysa. To Drzewo w Tygrysie jest jak pień dużego drzewa, czyli nieustępliwe i aby je pokonać, trzeba je złamać. To Drzewo obrazuje żołnierzy ukraińskich i ich determinację do obrony kraju.
Jak widzimy, to wykres ogromnego konfliktu, ale atakujący nie ma dostatecznie potencjału, aby zapanować nad sytuacją, dlatego myślę, że ten konflikt skończy się zajęciem części Ukrainy. Najprawdopodobniej największe lądowe potyczki nastąpią na południu kraju, ponieważ Putin może chcieć zająć cały nadmorski pas od Doniecka po Odessę, chcąc odciąć Ukrainę od dostępu do morza, jednocześnie odcinając kraj od możliwości wsparcia od tej właśnie strony. Może za tym przemawiać układ energii rocznych, czyli będąca na południu roczna energia Ognia obrazująca rzeczywiste otwarcie ognia i wybuchy, oraz będąca na południowym zachodzie energia Ziemi, która może obrazować blokadę przed światem zachodu.

Co będzie później, pokaże czas, ale najprawdopodobniej może to przypominać los Krymu i Donbasu.

Opublikowano fengshui blog | Otagowano , , , , | Skomentuj

Woda w otoczeniu może być błogosławieństwem albo przekleństwem.

Pewnie się zastanawiacie, dlaczego taką ilustracją opatrzyłem mój wpis, skoro będzie mowa o wodzie.

Otóż, zabawa zapałkami może się źle skończyć dla domu i jego mieszkańców, dokładnie tak samo jak zabawa w umieszczanie wody w jego otoczeniu. Samodzielne kopanie stawów lub oczek wodnych dla poprawy Feng Shui lub co gorsza, korzystanie w tym celu z bezmyślnych rad niedouczonych konsultantów może zakończyć się źle, a w niektórych przypadkach nawet tragicznie.

Woda w otoczeniu wspiera energie Yang odpowiedzialne za finanse i karierę, ale osłabia energie Yin odpowiedzialne za zdrowie i samopoczucie.

W mojej praktyce spotykałem takie przypadki, a klasycznym tego przykładem była sytuacja jednego z moich klientów, któremu nota bene pewien bardzo znany konsultant (co było dla mnie ogromnym szokiem!) zaordynował stworzenie aranżacji wodnej w miejscu, które miało mu przynieść bogactwo, ale również to miejsce było też odpowiedzialne za zdrowie tego klienta.
W efekcie mieszkańcy tego domu rzeczywiście z czasem doświadczyli poprawy aspektów finansowych, ale owy klient okupił to ceną swojego zdrowia, doświadczając w ciągu jedynie dwóch lat zamieszkiwania w tym miejscu, dwóch operacji oraz załamania nerwowego.

To pokazuje, że nie można wdrażać pewnych zaleceń w Feng Shui za wszelką cenę, ponieważ może być ona niewspółmiernie wysoka w stosunku do otrzymanych efektów. Natomiast w odniesieniu do konsultanta z powyższej historii, to mamy do czynienia albo z niewiedzą albo z nie zachowaniem zasad zawodowego BHP. Nawet jeśli ktoś nalega na zastosowanie wody w otoczeniu jego domu, a może ona zagrozić komuś z mieszkańców, to obowiązkiem konsultanta jest poinformowanie o tym takiej osoby.

Feng Shui to sztuka kompromisu, ale ten kompromis musi być zawsze przechylony w kierunku zdrowia i bezpieczeństwa ludzi.

Opublikowano fengshui blog | Otagowano , , , , , | Skomentuj

Dobre Feng Shui nie jest wieczne.

złe feng shui
Stary dom, który mijałem w drodze na konsultacje. To on zainspirował mnie do napisania tego artykułu.

Nic nie jest nam dane na wieczność, dobre Feng Shui też.

W profesjonalnym podejściu do Feng Shui, którego przejawem jest najbardziej znana technika, tak zwanej “Wędrującej Gwiazdy”, posługujemy się nie tylko analizą obiektu i jego położeniem w przestrzeni względem magnetyzmu ziemskiego, czyli inaczej mówiąc według kierunków magnetycznych, ale też dochodzi do tego aspekt czasowy. Mówiąc inaczej, jakość i znaczenie energii zależy od czasu, w którym je rozpatrujemy.

Każdy dom czy inny obiekt posiadający ściany i dach, ma swój tak zwany okres urodzeniowy, który zależy właśnie od aspektu czasowego, a który to mierzymy za pomocą chińskiego kalendarza słonecznego. Służą do tego tak zwane okresy dwudziestoletnie.
Dopiero znając czas powstania obiektu i jego położenie względem kierunków magnetycznych, możemy obliczyć jego wykres Feng Shui. Taki wykres energii może jednak zmieniać swoją jakość wraz z czasem, który nieubłaganie pędzi do przodu.

Weźmy na przykład korzystne Feng Shui jakiegoś domu, w którym przez jakiś czas będzie panowała zgoda, zdrowie i bogactwo, jednak za kilka lub kilkanaście lat taka pomyślna energetyka może się zdeaktualizować. Może do tego dojść właśnie poprzez zmianę czasu, co spowoduje, że energie, które kiedyś były pomyślne, staną się teraz niepomyślne. Może też dojść do zablokowania pomyślnych energii. To jest właśnie wpływ aspektu czasowego na działanie energetyki miejsca, w którym mieszkamy lub pracujemy.

Konsultacje Feng Shui są często przeprowadzane właśnie w takich miejscach, gdzie po zmianie okresu dwudziestoletniego, coś złego zaczęło się dziać w życiu mieszkańców. Wtedy najczęściej ludzie doświadczają braku wsparcia aktualnie korzystnych energii, mając uruchomione energie niekorzystne, które co ciekawe, mogły nie być groźne w czasie przeszłym.
Taka sytuacja wymaga wprowadzenia pewnych zaleceń, aby mieszkańcy mogli być wspierani przez aktualnie korzystne energie i pozbyć się wpływu energii niekorzystnych.

Jak widać, Feng Shui poprzez wpływ aspektu czasowego, potrafi się zmienić i nie gwarantuje wiecznej pomyślności, chyba, że specjalnie zaprojektujemy dom, biorąc pod uwagę odpowiednio długi czas przyszły, aby zadbać o poszczególne energie, ale i w taki sposób nie uzyskamy idealnego efektu.

Opublikowano fengshui blog | Otagowano , , | Skomentuj

Wędrująca Gwiazda w roku Metalowego Wołu

Wraz z nowym rokiem Metalowego Wołu, zmieni się w naszych domach i firmach, układ energii rocznych oraz miesięcznych. Dla tych, którzy nie mają odpowiednich programów do obliczeń, a chcą śledzić wędrówkę energii, przekazuję małą ściągawkę w postaci tabeli.

Dzięki powyższej tabeli możecie odczytać, kiedy zaczyna się dany miesiąc, oraz z jakich kierunków przychodzą energie roczne oraz miesięczne.

Tabela przyda się zarówno fengshuistom amatorom oraz konsultantom Feng Shui. Jeśli ktoś chce używać tej tabeli komercyjnie w swoich materiałach, musi uzyskać ode mnie pozwolenie ze względu na prawa autorskie.

Miłego użytkowania i pozdrowienia na rok Metalowego Wołu!

PS. Jeśli chcecie się dowiedzieć, co energetyka nowego roku może przynieść światu, to zapraszam do przeczytania mojej prognozy na Rok Metalowego Wołu.

Opublikowano fengshui blog | Skomentuj

Koniunkcja Jowisza i Saturna a Feng Shui.

Jowisz i Saturn

Już 21 grudnia 2020 roku, będziemy mogli zaobserwować bardzo rzadkie i zarazem efektowne astronomiczne zjawisko koniunkcji Jowisza i Saturna.
Te dwie planety zbliżą się do siebie na dystans 0,1 stopnia kątowego, względem naszej pozycji obserwatora, co wizualnie sprawi, że niemal przytulą się do siebie, tworząc mocny świecący punkt na niebie, widoczny gołym okiem. Obserwujcie zatem niebo tuż po zachodzie słońca na południowym-zachodzie, około dziesięć stopni nad nieboskłonem.

Co wspólnego z Feng Shui ma Jowisz i Saturn?

Otóż chińska astrologia, która jest związana z Feng Shui, oparta jest na systemie czasowym, obejmującym wielki cykl 180-letni. Cykl ten składa się 9 okresów, z których każdy ma po 20 lat, a te dwie planety są bardzo istotne w metodologi liczenia tego czasu.
Saturn jest w chińskiej astrologii nazywany “Świątynią Przodków” i okrąża Słońce w 29,5 roku. Jowisz natomiast okrąża Słońce w 11,882 roku.
Koniunkcja Jowisza i Saturna następuje co 19,84 lata, co jest wyznacznikiem pojedynczego okresu, który w Feng Shui trwa 20 lat.
To właśnie na podstawie jednego z dziewięciu okresów oraz położenia budynku względem kierunków magnetycznych Ziemi, możemy obliczyć wykres energetyczny Feng Shui.

Co ciekawe, powyższe zjawisko astrologiczne, nastąpi w dniu przesilenia zimowego, kiedy to dochodzi do przejścia z wpływu energii Yin w energię Yang. Możemy to zaobserwować choćby na długości nocy i dnia, zatem od 21 grudnia będzie nam przybywać dnia, który jest związany z energią Yang, podczas gdy noc związana jest z energią Yin.

Widzicie zatem, że dzień 21 grudnia 2020 roku będzie szczególny, a niektórzy wiążą to z wejściem w tak zwaną nową Erę Wodnika, który ma przenieść ludzkość w nowy wymiar.
Miejmy nadzieję, że moment przejścia z Yin w Yang, w tle z wielką koniunkcją Jowisza i Saturna, da nam ludziom impuls do wejścia w nowe lepsze czasy.

Opublikowano fengshui blog | Otagowano , , | Skomentuj