Rola drzwi w Feng Shui

Drzwi czyli tak zwane “usta Qi”.

Drzwi wejściowe to “usta domu”.

Tak jak człowiek posiada usta, którymi wprowadza pokarm, tak dom czy mieszkanie posiada drzwi, przez które wchodzi żywotna energia. Oczywiście w domu może być więcej niż jedne drzwi, ale mówiąc o ustach domu, mamy na myśli główne drzwi wejściowe.

Jako, że każdy otwór w ścianach domu umożliwia wejście do jego wnętrza żywotnej energii, to tylko drzwi główne nazywane są “ustami Qi”.
Ta energia jest wnoszona dosłownie na plecach ludzi, którzy z tych drzwi korzystają, zatem można się domyślić, że jest ona bardzo wpływowa i wiele od niej zależy.

Wiadomo, że energie przychodzą z zewnątrz i wchodzą do środka domu, więc to co mijają po drodze, może wpływać na jakość tych energii. Musimy zatem zwracać uwagę na to, co mamy przed drzwiami, ponieważ to może sprawić, że wchodząca energia będzie pozytywna lub negatywna.

Pamiętajmy, że 70% Feng Shui to środowisko zewnętrzne, a w domu znajduje się pozostałe 30%.

Mity na temat drzwi.

Na temat roli drzwi w Feng Shui narosło sporo mitów, które są rozpowszechniane przez kolorowe gazety, internetowe portale, a co gorsza, przez samych konsultantów.

Poniżej te najpopularniejsze:

 • Jednym z najbardziej popularnych jest uznawanie za ogromny problem, posiadanie drzwi od łazienki na przeciwko drzwi wejściowych domu lub mieszkania. Jeśli by tak było, to większość mieszkań w blokach przyniosła by katastrofę ich mieszkańcom. To taki psychologiczny straszak, który nie ma nic wspólnego z klasycznym Feng Shui.
 • Kolejnym znanym mitem jest uciekająca energia, której sprawcą jest lustro powieszone na przeciwko drzwi wejściowych. Energia ta ma ponoć się w nim odbijać i uciekać na zewnątrz.
  To nie prawda, ponieważ światło to tylko jeden ze składników energii Qi.
 • Innym mitem jest to, że zmiana nachylenia drzwi, stanowi antidotum na niekorzystne formy krajobrazowe (widok), które znajdują się na zewnątrz, na przeciwko nich.
  To nie prawda, ponieważ niekorzystna forma dalej pozostaje w danym kierunku od domu, a zmiana nachylenia drzwi niczego tu nie zmienia. To logiczne.
  Niektórzy konsultanci nawet idą dalej i używają sposobu ze skrzywieniem drzwi, jako cudownego sposobu na poprawę Feng Shui domu, nie robiąc nic poza tym.
  Oczywiście jest pewna technika w Feng Shui, która posługuje się zmianą nachylenia drzwi, ale statystycznie ma ona zastosowanie w niewielkim procencie przypadków. W większości efekt kończy się więc niepotrzebnym kosztem i zeszpeceniem domu, którego krzywo osadzone drzwi, wzbudzają śmiech u sąsiadów.
Ten wpis został opublikowany w kategorii fengshui blog. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.